اجرای اسکلت های بتنی , اجرای سازه های بتنی , مجری اسکلت بتنی , اجرای اسکلت بتنی ساختمان های تجاری , مسکونی , اداری و سازمانی , مجری سازه های بتنی انبوه سازی :سازهای بتنی به عنوان سازه های هستند که برای ساختن آنها معمولا از بتن ارمه استفاده می شود.اگر برای ساختن ساختمانی از بتن آرمه در بخش های مانند ستونها ، شاه تیرها و پی استفاده شود می توان گفت آن ساختمان یک سازه بتنی است.

ساختمان اسکلت بتنی ساختمانی می باشد که ستون ها یا اعضای باربر فشاری از نوع بتن ارمه هستند و قالب گذاری و اجرای آن در محل شکل می گیرد. تمام تیرهای اصلی هم از نوع بتنی هستند و دیواری برشی هم که در برابر نیروهای جانبی مورد استفاده قرار می گیرد نیز از نوع بتنی است. البته از نام اسکلت های بتنی مشخص است که بتن به عنوان عنصر اصلی در ساخت به شمار می آید.

بخش های متفاوت ساختمان های بتنی

 1. سقف
 2. دیوار برشی
 3. پی و فنداسیون
 4. تیر
 5. ستون
 6. تیرهای فرعی یا تیرچه ها
 7. پله

اجرای اسکلت های بتنی چه مزایایی داشته اند

سازه های بتنی مزیت های زیادی دارند که می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 • ارزان قیمت بودن ماده اصلی بتن ( این ماده شن و ماسه است).
 • قابل دسترس بودن ماده اصلی بتن
 • مقاوم بودن و سخت بودن سازه های بتنی اجرا شدن بر اساس آیین نامه در برابر شرایط محیطی
 • امکان ساخت انواع سازه های بتنی مانند ستون ، پل و … به دلیل قابلیت شکل پذیری بالایی بتن
 • مقاومت سازه های بتنی در برابر حرارات زیاد آتش ( در این رابطه آزمایش های صورت گرفته است که نشان میدهد سازه های بتنی در برابر حرارات زیاد آتش
 • مقاومت می کنند تا جایی که حرارت معادل هزار درجه سانتی گراد برای یک نمونه بتن حداقل یک ساعت زمان می برد تا دمای فولاد درون بتن که با لایه بتنی با ضخامت ۲٫۵ سانتی متر پوشیده شده به ۵۰۰ درجه سانتی گراد برسد).
اجرای اسکلت های بتنی

اجرای اسکلت بتنی

ساختمان های بتنی چگونه اجرا می شوند , اجرای سازه های بتنی

اجرای سازه های بتنی , اجرای اسکلت های بتنی : این ساختمان ها با دیگر ساختمان ها از نظر پی ریزی و پی کنی تفاوت های جدی ندارند و از همان انواع فنداسیون برای آنها استفاده می شود ولی فنداسیون منفرد در اینجا نداریم و برای ساختمان بتنی با فلزی به دلیل وزن زیاد ساختمان بتنی ، عرض ارتفاع پی نواری متفاوت می باشد.

عرض و ارتفاع مفطع پی با توجه به موقعیت منطقه از نظر زلزله و مکانیک خاک و بارهای وارده مشخص می شود و مهم ترین تفاوت بین فنداسیون ساختمان بتنی با ساختمان فلزی در اتصال ستون به فنداسیون می باشد که به گونه ی است که در ساختمان های بتنی بجای اینکه تیر فلزی به بیس پلیت اتصال داده شود از میل گردهای انتظار برای متصل کردن میل گردهای ستون و فنداسیون استفاده می گردد که از طول ارماتورهای انتظار یک ششم طول ستون می باشد.

ستون های بتنی چگونه اجرا می شوند

ستون ها نقش انتقال بار ساختمان را به زمین دارند. ستون های بتنی شکل های متفاوتی دارند و در محل اجرا می گردند .

 1. مربعی
 2. مستطیلی
 3. دایره ی
 4. چند ضلعی

در اجرای اسکلت بتنی برای یک یا چند گوشه نیاز است که حداقل در هر قسمت یک میلگرد استفاده شود و برای مقطع دایره ی شکل نیاز است که حداقل ۶ میلگرد باشد و در ستون ها فاصله میلگردها هم حداقل ۵ سانتی متر و حداکثر ۲۵ سانتی متر است . نسبت سطح مقطع میلگردها به سطح مقطع ستون ها در شرایط ویژه حداقل ۰٫۸% و حداکثر ۴% و ۶% می باشد و باید سایز میلگردها حداقل ۱۴ باشد برای عناصر فولادی پوشش بتن حدود ۵ – ۲٫۵ سانتی متر می باشد.

به ازای هر متر در یک ستون از ۴ عدد خاموت بسته می گردد و معمولت برای هر ۲۵ سانتی متر یک خاموت به صورت استاندارد می باشد، در ۱/۶ طول ستون از پایین و بالا فشرده می گردد و می تواند ۱۵ سانتی متر کم تر گردد و برای هر ۱۵ سانتی متر در مقابل کمانش برای تقویت نمودن بسته شود.

برای اینکه محور میلگردها ثابت باشد و پس از آن ستون کوچک نگردد میگردها را هم خم می نمایند و این اندازه خم ۴۰ برابر قطر میلگرد می باشد.

البته با توجه به نقشه مربوط به اجرای اسکلت بتنی برای ، شماره و طول میلگردها ستون و اینکه چه میزان باید میلگردها از سقف بالا تر باشند تا میلگرد انتظار برای ستون طبقه بعد باشند ، تعیین می گردند.

بعد از آن میلگردها به اندازه های معینی بریده می شوند و به میلگردهای انتظار بسته و در اندازه های مشخص در نقشه خاموت ها را می بندند و بعد از آن تراز سقف قالب بندی را انحام میدهند و که بیشتر قالب چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و بعد عملیات بتن ریزی صورت می گیرد و در حین بتن ریزی با ضربه زدن به قالب کار ویبراتور را هم انجام میدهند.

بعد از اینکه اجرای ستون ها به پایان رسید نوبت به آن می رسد که تیرهای اصلی اتصال اجرا شوند که ستون ها را به یکدیگر وصل می نماید که تیرهای اصلی هم به صورت همزمان با سقف قالب بندی می گردند و به صورت همزمان اجرا می شوند.

اجرای تیر و سقف ساختمان بتنی

در نقشه های اجرای اسکلت بتنی برای ابعاد مربوط به مقطع تیر و میزان میلگردها و میلگردهای تقویتی داده شده است و خاموت ها در تیرها وظیقه مقابله با نیروهای برشی را داشته اند که مانند ستون در ابتدا و انتهای تیر فشرده می گردند.

در بالای تیر و برای مقابله با نیروی فشاری از میلگردهای تقویتی در ابتدا و انتها استفاده می شود و در وسط تیره و در پایین آن برای تحمل نیروهای کششی لحاظ می گردد و به دلیل اینکه برش زاویه ۴۵ درجه ماکزیمم می باشد چون با وجود دایره موهر تنشها ، تنش برشها که با تحت زاویه ۴۵ درجه ماکزیمم می باشد.به همین دلیل آرماتورهای تقوینی را تحت زاویه ۴۵ درجه وصل می نمایند.

انواع سیستم های اجرای اسکلت بتنی

۱- سیستم اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک

این نوع سقف ها بسیار رایج هستند و از نظر هزینه نیز از نمونه های دیگر پایین تر می باشد.بیشتر برای ساختمان های اداری و مسکونی از این نوع سقف استفاده می شود.در این سیستم حداکثر دهانه ها هشت متر می باشد.اجزای این سیستم به شرح زیر می باشد: تیرچه از جنس بتنی یا فندوله ، بلوک های سقفی سفاله یا بتنی یا پلی استایرن ضد حریق ، درز ژوئن – آمارتور حرارتی و بتن .

۲- سیستم اجرای کوبیاکس

اساس طراحی این تکنولوژی بر پایه سقف سازه ی با ویژگی سقف دال ۲ طرفه است که به سقف های بتنی دال دو طرفه شباهت دارد البته این تفاوت وجود دارد که هسته مرکزی در مکان های کاربرد سازه ی ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد.این سیستم مزایایی داشته است که عبارت اند از انعطاف پذیری در پلان معماری ، قابلیت پذیرش کاربردهای مختلف ، تغییرات راحت کاربردی افقی و عمودی ،امکان اجرای کنسول تا هفت متر ، محیا بودن امکان بازشو در هر شکل و اندازه در سقف ، بالا بردن فضای مفید ، صنعتی سازی ، عدم نیاز سرمایه های کلان برای احداث کارخانه ها مواد اولیه ، عدم نیاز به نیروهای بسیار متخصص و …

۳- سیستم دال مجوف

سقف های بتن مسلح به علت اینکه به کنترل تغییر شکل و ترک ها نیاز داند بسیار مورد توجه هستند و گاهی به دهانه های کوچک محدود می گردند. اگر بتوان مقطع سقف های بتن مسلح علل الخصوص دال ها را به گونه ی بهبود داد که افزون بر تامین ضوابط کنترلی ، در دهانه های بزرگ نیز مجاز به استفاده باشند و علاوه بر آن در مقابله با دال های مشابه از وزن کمتری برخوردار باشند.

می توان به روش اجرای دال های بتن مسلح دست پیدا کرد.
این گونه سقف ها متشکل از دو لایه بتن مسلح هستند که به صورت گسترده در بالا و پائین دال قرار می گیرند و حد فاصل آنها با بلوک توخالی وافل که غیر ماندگار است پر می شود و البته جنس آن پلی اتیلن بوده و پس از گیرش بتن ، از زیر سقف خارج می شود. این گونه محصول مثل پلی استایرن و یا بلوک های سفالی هندس های مکعبی اما مجوف داشته اند و با توجه به محاسبه های طراحی و نیازهای یک پروژه ابعاد متفاوتی داشته اند.

۴- سیستم اجرای قالب تونلی

یکی از روش هایی است که برای ساختمان های اجرا می شود که با سیستم باربر دیوار و سقف بتنی هستند.به این دلیل به آنها تونلی گفته می شود که قالب بندی سقف و دیوارها به شکل سلولی و هم زمان صورت می گیرند.

در چنین سیستم اجرای اسکلت بتنی برای دیوارها و سقف های بتن مسلح به شکل همزمان قالب بندی ، آرماتوربندی و بتن ریزی می شوند.این روش علاوه بر اینکه سرعت را بالا می برد و کیفیت را نیز تضمین می کند ، عملکرد و رفتار لرزه را در کل سازه به لحاظ اتصالها و یکپارچگی به صورت چشمگیری بهبود می بخشد.

قالب های که استفاده می شوند به صورت تقریبی به اندازه فضا می باشندو نیازی نیست که برای قالب برداری یا قالب بندی آنها را به اندازه های کوچکتری تقسیم کنیم.بعد از بتن ریزی دیوار و سقف و گیرش ابتدای بتن ، خروج قالب های تونلی با فاصله دادن قالب ها از جداره ها بتن ریزی می شود یا به عبارت دیگر قالب برداری می گردد و در بعد از آن با حرکت افقی بر روی غلتک یا چرخ قرار می گیرد.

جدارهای که به این شکل اجرا می گردند می توانند جدارهای اصلی داخلی و گاهی جدارهای جانبی باشند.

سازه های که به این روش ساخته می شوند معمولا شناخته شده هستند و از لحاظ کارکرد لرزه ی دارای مشکل جدی نیستند.

در اجرای اسکلت های بتنی با توجه به سوابق زلزله های گذشته نشان میدهد که این ساختمان ها توانسته است در برابر زلزله عملکرد خوبی داشته باشند.گاهی برای این سیستم ها راحت تر اجرا شوند از اجزاهای مانند پله ها و دیوارهای جداکننده و پانل های نما استفاده می شود و بعد از سازه اصلی تکمیل شد به آن متصل می شوند و فراموش نکنید که این روش برای سازه پله ها توصیه نمی شود.

 

اجرای سازه های بتنی

اجرای سازه های بتنی

 


اجرای اسکلت بتنی

بارمان طراحان پارس در راستای توسعه خود و اهداف راهبردی اجرای اسکلت های بتنی , سازه های بتنی و اجرای اسکلت فلزی و آهنی را در اولویت فعالیت خود قرار داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اجرای اسکلت بتنی می توانید با کارشناسان ما در بارمان طراحان تماس بگیرید.

اجرای اسکلت های بتنی با بهترین متخصصین و معماران کشور در بارمان طراحان پارس